PRESSING

10:00 24:00

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 1-0: Πήρε το θρίλερ και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της Σίτι

Γραμμένο απόεπί 05/03/2022

Η Λίβερπουλ χρειάστηκε να περάσει διά πυρός και σιδήρου αλλά τελικά λύγισε με 1-0 την Γουέστ Χαμ με το χρυσό γκολ του Μανέ από το 27ο λεπτό, για να συνεχίσει το τρομερό νικηφόρο σερί της και να πλησιάσει στους τρεις πόντους την πρωτοπόρο Σίτι.

Η Γουέστ Χαμ την δυσκόλεψε, την ζόρισε, την έφερε στα όριά της, όμως η Λίβερπουλ… επιβίωσε. Στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League, κόκκινοι και σφυριά τα έδωσαν όλα και είχαν αμφότερες από αρκετές ευκαιρίες για να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να το πετυχαίνουν ωστόσο στο 27ο λεπτό με τον Μανέ και αυτό να τους είναι αρκετό για να πάρουν ένα χρυσό τρίποντο.

Αυτή ήταν η 12η σερί νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σε όλες τις διοργανώσεις (7η διαδοχική στο πρωτάθλημα), η οποία είναι ξανά στο -3 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι και ελπίζει την Κυριακή (5/3) σε κάποιο στραβοπάτημα της πρωταθλήτριας στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι απέναντι στην Γιουνάιτεντ για να βάλει ακόμα μεγαλύτερη πίεση στους γαλάζιους του Πεπ Γκουαρδιόλα.